27 Ağustos 2016

MAC’de İngilizce-Türkçe sözlük üç parmağınızın altında

ile hasan

üç parmak sözlükSon günlerde yaptığım işlerden dolayı sık sık İngilizce-Türkçe sözlük ihtiyacım oluyor. Tarayıcımda Google Translate tabı sabit oldu diyebilirim. Cümleleri batırsa da kelime bulmada işe yaradığı için sık kullanıyorum.

Mac kullanıcıları için başka ve çok daha pratik bir yöntem olduğunu öğrendim. Eminim Windows veya Linux versiyonları da vardır. İlgilileri yazarsa öğreniriz.

MacOS’da kelimeleri düzgün yazıp yazmadığımızı kontrol eden mekanizma gereği  hali hazırda Dictionary / Sözlük uygulaması mevcut. Bilgisayarınızdaki trackpad üzerinden herhangi bir kelimeye üç parmağınızla dokunduğunuzda bu kelimenin anlamı popup olarak karşınıza çıkıyor.

Bu özelliği aktif hale getirmek için Sistem Ayarları’nda Trackpad’e gelip “Look up & data detectors” seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.

trackpad

Fakat MacOS’la hazır gelen sözlük sadece İngilizce (veya Türkçe) olduğundan benim bahsettiğim İngilizce-Türkçe sözlük ihtiyacını görmüyor. Bunun için ayrıca sözlük indirmek gerekiyor.

Michel Clasquin-Johnson isminde biri kendi blogunda hem İngilizce-Türkçe hem de Türkçe-İngilizce sözlükler hazırlayıp ücretsiz indirme imkanı vermiş. Yarın bir gün dosyalar kaybolursa diye ben de buradan aynı dosyaları paylaşıyorum.

sozlukler

Bu iki dosyayı bilgisayarınızdaki /Library/Dictionaries klasörüne kopyalayın. Sonra Spotlight’ten yazarak veya Applications (Uygulamalar) klasörüne giderek “Dictionary” programını çalıştırın. Menüden Preferences / Özellikler seçeneğini seçin. Buradaki listede yeni eklediğiniz sözlükler görünecektir. Onları işaretleyip fareyle tutup ihtiyacınıza göre olanı en tepeye taşıyarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

sözlük ayarları

Artık herhangi bir İngilizce kelime üzerine gelip trackpad ile üç parmak dokunduğunuzda (tıklama değil, dokunma) sözlük bu kez kelimenin karşılığını içeren bir popup gösterecektir.

 

turkce

Yalnız bu sözlüğün bir dezavantajı var. Eğer İngilizce kelime ek alarak kullanılmışsa mesela “promise” yerine “promised” sözcüğü üzerinde denediğinizde İngilizce-Türkçe sözlük o kelimeyi ayrıştırıp kökünü çeviremiyor. Onun yerine yukarıdaki listede ayarladığınız diğer sözlükler devreye girip (macOS’un kendi sözlüğü mesela) kelimenin ingilizce olarak kökünü bulup gösteriyor. Bu sözlük penceresindeki köke tıklayayım, bir de burdan yürüyeyim dediğinizde de işe yaramıyor maalesef.