21 Aralık 2010

iPhone Kursu Başlıyor

ile hasan

1993 yılından bu yana iyi kötü programlama yapmaya çalışıyorum. Galip Özel’in kapağında çatlak bir yumurta olan GW Basic kitabıyla ve yeşil bir 5.25″ disketle bu dünyaya ilk adımımı atmıştım. 2000 senesinde PHP ile tanışana kadar kitaplarla MS Visual Basic’e kadar ilerlemiştim. 10 yıldır süren PHP serüvenimde ise en kıymetli başvuru kaynağım sevgili Dr. Hakkı Öcal’ın kitapçıkları olmuştu. Bu sene ise zilyon tane çevre değişkeninin de katkısıyla (bu blogda detayları mevcut) iPhone için uygulama geliştirme heyecanına kendimizi kaptırdık. Varı yoğu satıp mac’lere bulandık.

IPhone için değil yerli bir kitap, internet üzerinde düzenli bir kaynak dahi olmadığından bu blogun sağ tarafında resmini gördüğünüz Sams’in kitaplarından edindik (arge dostu patronumuz sağolsun). Bu kitaplar gerçekten çok faydalı oldu. Şuan AppStore’da yer alan uygulamalarımızda bu kitaplardan faydalandık. Fakat 10 yıl gibi uzun bir süre web yazılımı geliştirimiş olduğumdan ve hayatımda hiç C öğrenmeye fırsatım olmadığındanmıdır bilmem, Objective C ile istediğim gibi al takke ver külah yapamadım. Tamam, buna bir de yaş faktörünü ekleyebilirsiniz, ama çok az. Asıl zaman faktörünü eklemeniz gerekiyor. Kitap karıştırmaya vakit yok malesef. Ha, tabi bir de yabancı dil yetersizliği de var.

İşte ilk defa kitaplar yeterli gelmedi ve harıl harıl iPhone eğitimi verecek bir yer kovalamaya başladık. Sosyal medyalarda bağırdık çağırdık, sesimizi duyan olmadı. Sonra geçen hafta Gelişim Platformu’ndan bir duyuru maili geldi. Doktorumuz hastasını arıyordu. Derhal ofiste bir çıngar çıkartıp kafalayabildiğim kadar arkadaşı bu işe katıp kursa yazıldık. Arge dostu patronumuz sponsor olma sözü verdiler. Siz de şahitsiniz artık 🙂

Gelişim Platformu yıllardır çeşitli eğitimler veren tecrübeli bir dernek olmasına rağmen bu kurs için bir kontenjan belirtmeme gafletinde bulundu. Normalde eğitimler için 16 kişilik sınıfları yeterli geliyordu. Fakat iPhone eğitimine 27 kişi katılınca işler biraz çığrından çıkar gibi oldu. Eğitmenin zamanı öğrenci sayısına yetmeyince başka bir eğitmenle yola devam etme kararı aldılar. Bizi mağdur etmedikleri için GP ekibine teşekkür ederiz.

İşte bu akşam eğitimimiz başlamış oldu. Hocamız bir blog ile deneyimlerini ayrıca paylaşacağını bildirdi. Bloguna yazılar düşmeye başladığında buradan da adresini sizlerle paylaşırım inşallah.

Bugün Kursta Ne Öğrendik?

  • Rakamlarla mobil uygulamaların yükselişi
  • Mobil cihazlar arasında iPhone’un artıları eksileri
  • XCode’da ve Interface Builder’e tepeden bakış

Notlar:

  • Apple kendi tab bar’ı dışında tab bar’a benzeyen öğeleri kabul etmiyor
  • Geliştirme aşamasındaki uygulamalarımızı iTunes ile de cihaza atıp test edebiliyor muşuz (ben hep Xcode üzerinden atıyordum)