8 saatlik mikro proje

Bu akşam kendi şirketimize ait bir url kısaltma servisi oluşturmaya karar verdik. Müşterilerimize faturalarını hatırlatmak için iyzico’nun iyzi.link kısa bağlantısını kullanıyorduk. Bu fikir hoşumuza gitti. Kendi servisimizi oluşturmak ne kadar zor olabilirdi ki.

Url kısaltma servisini oluşturmak aslında kolay. Zor olan domaine karar vermek :) Eşimle ve bazı developer arkadaşlarımla birkaç alan adını tartıştıktan sonra tamamen farklı bir alan adı seçtik. Bu son ismi kendisi de bir developer olan kuzenim Hüseyin buldu.

Adaylarımız şunlardı:

Ve kazanan:

Kodventure Teknoloji AŞ’nin yepyeni URL kısaltma servisi için bulabildiğimiz, okunması kolay en kısa alan adı: kodv.in

Hemen alan adını satın aldıktan sonra projeyi oluşturmaya başladık. Normalde bu tür küçük bir projeyi inşa etmek için 2 veya 3 saat yeterlidir, ancak küçük ayrıntılar bazen zorlayıcı olabiliyor.

Sitede son oluşturulan bağlantıları geriye doğru sıralamak için en az iki saat harcadım. Oturumda tuttuğum liste için PHP veya JS dizi sıralama işlevleri işe yaramadı, hala nedenini bilmiyorum. Ben de pes edip front-end’de diziyi döngüye sokup yeni bir dizi oluşturdum. En fazla 10 satır olacağı için varsın böyle olsun.

Yeni URL kısaltma servisi kodv.in hayırlı olsun :)

One thought on “8 saatlik mikro proje”

  1. Bu servisi bir kaç gün sonra gooo.to olarak değiştirdik. Artık hem url kısaltma hem de link tree olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir